Lut 26

CO MA WSPÓLNEGO MIEDNICA Z WIADREM?

 

 

Bardzo częstym problemem przy treningu, ale i nie tylko, również w codziennym życiu, jest odpowiednia pozycja całego ciała, w tym i miednicy oraz odcinka lędźwiowego.
Odpowiednie ustawienie i utrzymanie miednicy w pozycji neutralnej często może być problematyczne, bo teoria teorią, ale czasem ciężko jest zastosować tę teorię w rzeczywistości.
I tu właśnie z pomocą przychodzi nam „WIADRO”.
No dobrze, zapytacie, ale co wspólnego ma miednica z wiadrem?
Już śpieszę wyjaśniać.

 

 

 

Wyobraź sobie, że Twoja miednica to  wiadro pełne wody z którego nie możesz wylać ani kropelki. Dlatego nie chcąc doprowadzić do wylewania się wody z wiadra, musisz trzymać wiadro w pozycji neutralnej. NIE możesz pozwolić by przechylało się ono ani do przodu ani do tyłu.

 

 

 

❌ Jeśli przechylisz wiadro zbyt mocno do przodu (przodopochylenie miednicy) pogłębisz lordozę lędźwiową, Twój odcinek lędźwiowy będzie poddawany przeciążeniom, a Twój brzuch nie będzie miał możliwości by być spiętym, aktywnym. Tym samym woda z wiadra będzie wylewać się do przodu, a tego nie chcemy!

 

❌ Jeśli natomiast będziesz nadmiernie wyginać dolną część pleców (tyłopochylenie miednicy), co zwykle dzieje się z osobami, które nie potrafią właściwie spinać pośladków (robią „przeprost” odcinka lędźwiowego i wyginają biodra do przodu, zamiast spiąć pośladki) również będzie to nadmiernie obciążało odcinek lędźwiowy. A to doprowadzi do wylewania się wody z wiadra do tyłu- na tym również nam nie zależy!

 

 

✅ Trzymając miednicę– „wiadro” neutralnie, nie pozwalając, by woda się wylewała  masz pewność, że Twój odcinek lędźwiowy będzie bezpieczny, stabilny, a cały core będzie miał możliwość by być aktywnym.

 

Wasze lędźwia i kręgosłupy Wam za to podziękują!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *